Արարատ Միրզոյանն ընդունեց Հայաստանում Շվեդիայի դեսպան Պատրիկ Սվենսոնին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 16-ին ընդունեց ՀՀ-ում  Շվեդիայի Թագավորության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնին:
Շնորհավորելով դեսպան Սվենսոնին նշանակման կապակցությամբ` ԱԺ նախագահը հույս հայտնեց, որ դեսպանն իր կարեւոր ներդրումը կբերի հայ-շվեդական փոխգործակցության ընդարձակման գործում:
Նշելով, որ Հայաստանի համար առանցքային նշանակություն ունեն ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը՝ Արարատ Միրզոյանը կարեւորեց այդ ոլորտների բարեփոխումներում Շվեդիայի շարունակական աջակցությունը, ինչպես նաեւ՝ օժանդակությունը ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի իրականացման գործում:
Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետեւանքով առաջացած մարդասիրական խնդիրների լուծման շրջանակում խորհրդարանի խոսնակը բարձրացրեց հայ ռազմագերիների եւ գերեվարված անձանց արագ վերադարձի հարցը: Այս տեսանկյունից նա ընդգծեց միջազգային հանրության գործուն քայլերը:
Պատրիկ Սվենսոնն իր հերթին շեշտեց, որ Շվեդիան կարեւորում է Հայաստանի հետ տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը, իրականացվող բարեփոխումներին իր երկրի աջակցությունը: Նա առանձնացրեց Հայաստանի հետ համագործակցության ուղղությունները՝ ժողովրդավարություն, մարդու իրավունքներ, շուկայական տնտեսություն, շրջակա միջավայր:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի մասին՝ դեսպանը կարեւորեց այս հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության աշխատանքը: «Շվեդիան նախագահում է ԵԱՀԿ-ում եւ կուզենար հասկանալ, թե ինչպես կարող է նպաստել նման հակամարտությունների լուծմանը»,- ասաց դեսպանը: Նա եւս միջազգային մարդասիրական իրավունքի տեսանկյունից անհրաժեշտ համարեց գերեվարված անձանց վերադարձի հարցը:
Անդրադարձ կատարվեց սույն թվականի մարտի 1-ից ՀՀ-ԵՄ «Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության» համաձայնագրի ամբողջական գործարկմանը, ինչը, ըստ դեսպանի, ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին նոր որակ կհաղորդի:
Հանդիպման ընթացքում հանգամանալից քննարկվեցին զարգացման հեռանկարները, կարեւորվեց միջխորհրդարանական շփումների ակտիվացումը նաեւ բարեկամական խմբերի մակարդակում, գործարար կապերի ընդլայնումը:

А.Мирзоян принял посла Швеции в Армении Патрика Свенсона
16 февраля Председатель НС А.Мирзоян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Швеция в РА Патрика Свенсона.
Поздравляя г-на Свенсона с назначением, Председатель НС выразил надежду, что посол внесет важный вклад в расширение армяно-шведского сотрудничества.
Отметив, что демократия, верховенство закона, борьба с коррупцией имеют для Армении ключевое значение, А.Мирзоян подчеркнул важность последовательного содействия Швеции в реформах этих сфер, а также помощи в реализации Программы развития ООН «Современный парламент – современной Армении».
В рамках решения гуманитарных проблем, возникших вследствие развязанной Азербайджаном против Арцаха войны, спикер парламента поднял вопрос скорейшего возвращения армянских военнопленных и пленных лиц. С этой точки зрения он подчеркнул важность действенных шагов мирового сообщества.
Патрик Свенсон в свою очередь отметил, что Швеция осознает важность расширения сотрудничества с Арменией в различных областях, содействия его страны проводимым реформам. Он особо выделил векторы сотрудничества с Арменией – демократия, права человека, рыночная экономика, окружающая среда.
Коснувшись Нагорно-Карабахской проблемы, посол подчеркнул работу сопредседательства МГ ОБСЕ. «Швеция председательствует в ОБСЕ и хотела бы понять, каким образом может содействовать решению подобных конфликтов», - заметил Патрик Свенсон. Он также счел необходимым с точки зрения международного гуманитарного права вопрос  возвращения пленных лиц.
Отмечено полное задействование с 1 марта с.г. соглашения «О всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС», что, по мнению посла, придаст новое качество отношениям РА – ЕС.
В ходе встречи обстоятельно обсуждены перспективы развития, активизации межпарламентских контактов также на уровне групп дружбы, расширения деловых связей.